Swindon P.S.F.A Swindon Primary Schools Football Association

Roll of Honour

From the formation of the association in 2000 until the end of the 2006-07 season, the 4 area leagues, Boys' Cup and Girls' Cup were sponsored by Pentel. Up to the 2002-03 season the Shield competition was sponsored by Lemon & Co., after which Pentel became the sponsors. From the 2007-08 to 2015-16 seasons, Bloor Homes became the main sponsors of all the competitions organised by Swindon P.S.F.A. In 2008-09 the association expanded to include schools in the western part of the Swindon P.S.F.A. district.

  Year
North League 
Winners
Runners-up
2000-01
Grange
not awarded
2001-02
Haydonleigh
Ruskin
2002-03
St. Andrew's C.E.
Penhill
2003-04
St. Andrew's C.E.
Southfield
2004-05
Southfield
St. Andrew's C.E.
2005-06
Westrop
Southfield
2006-07
Westrop
Catherine Wayte
2007-08
Abbey Meads
St. Andrew's C.E.
2008-09
Southfield
Abbey Meads
2009-10
Red Oaks
Westrop
2010-11
Westrop
Red Oaks
2011-12
Westrop
Catherine Wayte
2012-13
Westrop
Oakhurst
2013-14
Catherine Wayte
Oakhurst
2014-15
Red Oaks
St. Leonard's C.E.
2015-16
Oakhurst
Catherine Wayte
2016-17
Oakhurst
St. Francis' C.E.
Year
South League
Winners
Runners-up
2000-01
no league
2001-02
Chiseldon
Eldene
2002-03
Chiseldon
Nythe/Lainesmead/Wanborough
2003-04
Wroughton
Chiseldon
2004-05
Lawn
Chiseldon
2005-06
Lawn
Holy Rood R.C.
2006-07
Wroughton
Goddard Park / Wanborough
2007-08
Holy Rood R.C.
Wanborough
2008-09
Chiseldon
Wroughton
2009-10
Wroughton
Chiseldon
2010-11
Chiseldon
Lethbridge
2011-12
Lethbridge
Wanborough
2012-13
Lethbridge
Lawn
2013-14
Holy Rood R.C.
Lethbridge
2014-15
Holy Family R.C.
Wroughton
2015-16
Lawn
Wroughton
2016-17
Wanborough
Lethbridge
Year
East League
Winners
Runners-up
2000-01
Chiseldon
not awarded
2001-02
Grange
Covingham Park
2002-03
Eldene
Goddard Park
2003-04
Ruskin
Grange
2004-05
Grange / Ruskin shared title
2005-06
Grange
Ruskin
2006-07
Grange
Ruskin
2007-08
Grange
Liden
2008-09
Grange
Ruskin
2009-10
Ruskin
Grange
2010-11
Covingham Park
Grange
2011-12
Grange
St. Catherine's R.C.
2012-13
St. Catherine's R.C.
Grange
2013-14
St. Catherine's R.C.
Liden
2014-15
Grange
Colebrook
2015-16
Grange
Covingham Park
2016-17
St. Catherine's R.C.
t.b.c.
Year
Central League
Winners
Runners-up
2000-01
St. Mary's R.C.
not awarded
2001-02
Ferndale
St. Mary's R.C.
2002-03
Ferndale
Even Swindon
2003-04
St. Mary's R.C.
Holy Rood R.C.
2004-05
Greenmeadow
St. Mary's R.C.
2005-06
Haydon Wick
Greenmeadow
2006-07
Haydon Wick
Even Swindon
2007-08
Haydon Wick
St. Mary's R.C.
2008-09
Haydon Wick
Even Swindon
2009-10
Robert le Kyng
Even Swindon
2010-11
Robert le Kyng
Greenmeadow
2011-12
Seven Fields
Greenmeadow
2012-13
Robert le Kyng
Even Swindon
2013-14
Robert le Kyng
Greenmeadow
2014-15
Greenmeadow
Robert le Kyng
2015-16
Robert le Kyng
Even Swindon
2016-17
Haydon Wick
Swindon Academy
Year
West League
Winners
Runners-up
2001-02
Toothill
  not awarded
2002-03
Shaw Ridge
  not awarded
2003-04
St. Sampson's C.E.
  not awarded
2004-05
St. Mary's C.E.
  not awarded
2005-06
Brook Field
  not awarded
2006-07
Brook Field
  not awarded
2007-08
Brook Field/ Shaw Ridge share title 
2008-09
St. Sampson's C.E.
Brook Field
2009-10
Peatmoor
Brook Field
2010-11
Tregoze
Brook Field
2011-12
Noremarsh
Brook Field
2012-13
Brook Field
Westlea
2013-14
Brook Field
Shaw Ridge
2014-15
Shaw Ridge
Brook Field
2015-16
Shaw Ridge
Millbrook
2016-17
St. Mary's C.E.
Brook Field
  Year
Cup
Winners
Runners-up
2000-01
Haydonleigh
Rodbourne Cheney
2001-02
St. Mary's R.C.
Haydonleigh
2002-03
Eldene
St. Mary's R.C.
2003-04
St. Andrew's C.E.
Grange
2004-05
Grange
Ruskin
2005-06
Brook Field
Southfield
2006-07
Brook Field
Wroughton
2007-08
Grange
Haydon Wick
2008-09
Grange
St. Andrew's C.E.
2009-10
Wroughton
Ruskin
2010-11
Greenmeadow
Chiseldon
2011-12
Brook Field
Westrop
2012-13
Wroughton
Abbey Meads
2013-14
Red Oaks
Grange
2014-15
Grange
Ferndale
2015-16
Lawn
Oakhurst
2016-17
Haydon Wick
Ruskin
Year
Girls' Cup
Winners
Runners-up
2000-01
Eldene
Drove
2001-02
Goddard Park
Liden
2002-03
Eldene
Lainesmead
2003-04
Wroughton
Goddard Park
2004-05
Even Swindon
Eldene
2005-06
Tregoze
Liden
2006-07
St. Sampson's C.E.
Goddard Park
2007-08
Westrop
Brook Field
2008-09
Holy Rood R.C.
Brook Field
2009-10
Holy Rood R.C.
Wroughton
2010-11
Holy Rood R.C.
Brook Field
2011-12
Holy Rood R.C.
Ruskin
2012-13
Holy Rood R.C.
Covingham Park
2013-14
Noremarsh
Goddard Park
2014-15
Holy Cross R.C.
Shaw Ridge
2015-16
Holy Cross R.C.
Shaw Ridge
2016-17
St. Mary's C.E.
Shaw Ridge
Year
Shield
Winners
Runners-up
2000-01
Salt Way
Wanborough
2001-02
Ruskin
Even Swindon
2002-03
Wanborough
Goddard Park
2003-04
Holy Rood R.C.
Wanborough
2004-05
Liden
Catherine Wayte
2005-06
Haydon Wick
Chiseldon
2006-07
Grange
St. Mary's R.C.
2007-08
Holy Rood R.C.
Lawn
2008-09
Ruskin
Red Oaks
2009-10
Millbrook
Greenmeadow
2010-11
St. Andrew's C.E.
Seven Fields
2011-12
Catherine Wayte
Millbrook
2012-13
Bridlewood
Grange
2013-14
Wroughton
Goddard Park
2014-15
Lethbridge
Lawn
2015-16
Shaw Ridge 
 Goddard Park
2016-17 Covingham Park Liden
Year Plate
Winners Runners-up
2009-10 Seven Fields Oliver Tomkins C.E.
2010-11 St. Catherine's R.C. Wroughton
2011-12 Wanborough Moredon
2012-13 Westrop Moredon
2013-14 Even Swindon Greenmeadow
2014-15 Wroughton Millbrook
2015-16 Even Swindon Abbey Meads
2016-17 St. Catherine's R.C. Swindon Academy